IP Szuperhősök – bemutatjuk a szellemi tulajdon védelmének ikonjait
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala IP Szuperhősök elnevezésű kampányában olyan világszerte ismert, az elmúlt évtizedek, vagy évszázadok során élő, alkotó művészeket, feltalálókat, és tudósokat mutat be, akik értékes és jelentős szellemi alkotásokat hagytak ránk. Példájukon keresztül a szellemi tulajdon védelmének fontosságára kívánják felhívni a figyelmet, miközben bemutatják a különböző oltalmi formákat, illetve közérthető, edukatív módon prezentálják a szellemi tulajdon védelmében rejlő lehetőségeket.
Leonardo da Vinci (1452 – 1519) iskolai oktatásban alig részesült, otthon tanult meg olvasni, írni és számolni, ma mégis őt tartják a valaha élt legműveltebb embernek. Élete során rengeteg forradalmi megoldást álmodott meg: ezek a mezőgazdasághoz, a harcászathoz, a levegőben, vagy akár a víz alatti közlekedéshez is kapcsolódtak. Da Vinci korában még nem léteztek a ma ismert szellemitulajdon-védelmi formák, ezért élete során minden trükköt és praktikát bevetett, hogy megvédje találmányait és ötleteit. Kitalálta például a tükörírást, soha nem küldte el egyben a tervrajzokat, sok esetben nem hozta nyilvánosságra a dokumentumait, illetve gyakran hibás, vagy félkész terveket hagyott az utókorra. Ezek ma már több oltalmi formával, bizonyos esetekben például használati mintaoltalommal védhetőek lennének. Ily módon ugyanis egy műszaki alkotás kialakítására, szerkezetére vagy részeinek elrendezésére vonatkozó új és innovatív megoldást lehet védeni. Gyors és költséghatékony eljárással megszerezhető, a jogosultnak 10 évre ad védelmet.
Hedy Lamarr (1914–2000) osztrák–magyar származású hollywoodi színésznő bár nem kapott hivatalos műszaki képzést, kreatív megoldókészsége és találékonysága végig kísérte életét. Több praktikus eszközt is tervezett, például világító kutyanyakörvet vagy zuhanyzószéket idősek számára. George Antheillel közösen szabadalmaztatta a „frekvenciaugrásos” kommunikációs rendszert, amelynek célja az ellenséges rádiózavarás kivédése volt. A 2292387-es amerikai szabadalomként bejegyzett találmány a mai vezeték nélküli kommunikáció – így például a Bluetooth és a Wi-Fi – egyik technológiai alapját képezi.
Gabrielle „Coco” Chanel (1883–1971) a 20. század egyik legmeghatározóbb divattervezője és ikonja volt, aki újraértelmezte a női öltözködést. Elegáns, letisztult stílusa – a fűzőmentes szabás, a tweed kosztüm vagy épp a kis fekete ruha – a mai napig hatással van a divatra. Nevét a legendás No. 5 parfüm tette halhatatlanná, aminek dizájnja és márkaneve védjegyoltalom alatt áll – ahogyan a híres, egymásba fonódó dupla C logó is, amely a világ egyik legismertebb márkajelzése. Már a 20-as években is tett szabadalmi bejelentést, illetve védjegyek és formatervezési minták is kapcsolódnak a márkához. A formatervezésiminta-oltalom (designoltalom) a termékek új és egyéni jellegű designjának védelmére szolgál. Az akár 25 évig tartó oltalom a jogosultnak kizárólagos hasznosítási jogot ad formatervezési mintájára, legyen szó termékek egészét vagy valamely részét meghatározó síkbeli vagy térbeli külső jellegzetességekről.
Walt Disney (1901–1966) nemcsak Mickey egeret alkotta meg, hanem az animációs ipar egészét forradalmasította. Feltalálóként pedig 1936-ban szabadalmaztatta a többsíkú kamerát, amellyel a háttérrétegek újrafelhasználásával térhatású, részletgazdag animációt lehetett készíteni. A Walt Disney Company mára a világ egyik legnagyobb IP-birodalma, többek között 20 ezernél is több védjeggyel rendelkezik. A védjegyoltalom hazánkban is a leggyakrabban használt oltalmi forma, amely szinte minden piaci szereplő számára hasznos és elérhető. Akár egy termék vagy szolgáltatás egyedi neve, a logó, a szín, a forma, de még egy jellegzetes hang, videó, hologram vagy ezek kombinációja is lehet védjegy. Ezek a márkaépítő elemek vásárlási szokásainkat is alakítják, ezért fontos, hogy egy vállalkozás olyan egyedi megjelöléssel rendelkezzen, amit kizárólag ő használhat. Ezt a kizárólagosságot pedig a védjegyoltalom megszerzése adja.
A jogi védelem biztosítása mellett egy tudatosan felépített és kezelt szellemi tulajdonjogi portfolió gazdasági hasznot is hozhat, valamint versenyelőnyt is jelenthet a konkurenciával szemben. Az IP Szuperhősök kampányban bemutatott példaképek munkáját átszőtte a szellemi tulajdon oltalmazásának, a találmányok megvédésének kérdése és témája még úgy is, hogy nem mindegyiküknek volt jogi vagy bármilyen egyéb lehetősége oltalmazni alkotásaikat.
A Hivatal ingyenes IP Scan szolgáltatása a hazai kis- és középvállalkozásokat segíti egyedi elemzéssel és iránymutatással a szellemitulajdon-stratégiájuk kialakításában, és az igényeiknek megfelelő oltalmi formák kiválasztásában. Az oltalomszerzést ráadásul pályázatok is könnyítik. Idén is elérhető az Európai Bizottság által életre hívott KKV-alap (SME Fund), amellyel az uniós vállalkozások szabadalmak, védjegy- és formatervezésiminta-oltalmak, illetve közösségi növényfajta oltalmak bejelentésére nyerhetnek támogatást összesen akár 6 ezer euró értékben, vagy az Iparjog pályázat, amely akár 100% visszatérítést nyújt a megszerzett oltalmakra.
További információ: https://ipmindenkinek.hu/index.php/ip-szuperhosok